Co-Chairs:

  • Vice President, Business Services
  • Academic Senate President
  • Classified Senate President

Committee Members:

  • AFT Faculty Appointee (1)
  • Associated Students Representative (1) who serves in advisory role
  • Classified Supervisors’ Representative (2)
  • Classified Representatives (5)
  • Dean Appointees (3)
  • Director of Facilities, Maintenance & Operations (1)
  • All Department Chairs and Coordinators or Designees
  • Vice President Academic Affairs (Ex-officio)
  • Vice President Student Support (Ex-officio)

2019-20 MEMBERS

MEMBER ROLE MEMBER NAME
Co-Chair:
Vice President, Business Services
Jennifer Clark
Co-Chair:
Academic Senate President
Erik Reese

Co-Chair:
Classified Senate President

Linda Resendiz

Faculty Appointed by AFT Hugo Hernandez
Associated Students Representative Marina Bayless
Classified Supervisor Representative Michele Perry 
Classified Supervisor Representative Johanna Pimentel
Classified Representative Linda Chang-Sanders
Classified Representative Kris Romero
Classified Representative Obalid Younan
Classified Representative Ruth Houston-Mudd
Classified Representative VACANT
Dean Appointee Khushnur Dadabhoy
Dean Appointee Priscilla Mora
Dean Appointee Carol Higashida
Director of Facilities, Maintenance & Operations John Sinutko
Department Chair/Representative:
ACCESS
Silva Arzunyan
Department Chair/Representative:
Athletics/KIN/Health

Matt Crater

Department Chair/Representative:
Behavioral Sciences

Dani Vieira

Department Chair/Representative:
Business Administration
Ruth Bennington

Department Chair/Representative:
Chemistry/Earth Sciences

Rob Keil

Department Chair/Representative:
Child Development

Cindy Sheaks-McGowan

Department Chair/Representative:

Wendy Berg (Alt)

Department Chair/Representative:
EATM
VACANT
Department Chair/Representative:
English/ESL

Jeff Baker

Kara Lybarger-Monson (Alt)

Department Chair/Representative:
EOPS
Marnie Melendez

Department Chair/Representative:

Financial Aid

Kim Korinke

Department Chair/Representative:

Visual Arts

Erika Lizee

Department Chair/Representative:
Health Sciences
Christina Lee
Department Chair/Representative: Jackie Kinsey
Department Chair/Representative:
Life Sciences
Melia Tabbakhian
Department Chair/Representative:
Mathematics
Phil Abramoff
Department Chair/Representative:
Media & Communication Studies
Neal Stewart

Department Chair/Representative:

Physics/Astronomy/CS/ Engineering

VACANT
Department Chair/Representative:
Social Sciences
Lee Ballestero
Hugo Hernandez (Alt.)
Department Chair/Representative:
Student Health Center
Allison Case Barton
Department Chair/Representative:
Performing Arts
Nathan Bowen
Department Chair/Representative:
World Languages
Perry Bennett
Vice President Academic Affairs (Ex-officio) Mary Rees
Vice President Student Support (Ex-officio) Amanuel Gebru