Curriculum Membership

Membership

Participants make a minimum 2-year commitment to serve on the Curriculum Committee. Members are identified in the spring of each year. Training required for serving on this committee is conducted during fall flex week.

  • Co-chairs: Executive Vice President & Faculty member appointed by the Academic Senate Executive Council
  • Members: One or two members from each Student Learning Division appointed by the Academic Senate Executive Council
  • President of the Academic Senate (Ex Officio)
  • One faculty representative of Library/Learning Resources
  • Articulation Officer
  • Three Deans appointed by the Executive Vice President
  • One representative from the Accessibility Coordination Center and Educational Support Services
  • One faculty member appointed by AFT
  • One Associated Students’ representative who serves in an advisory role

COMMITTEE MEMBERS

 

MEMBER ROLE MEMBER NAME
Co-Chair:
VP, Academic Affairs
   Julius Sokenu
Co-Chair:
Faculty
   Jerry Mansfield
Curriculum Technician    Ana Barcenas
Academic Data Specialists    Alan Courter
Academic Data Specialists    Gretl Miller
Articulation    Letrisha Mai
Library Resources    Mary LaBarge
Academic Senate President    Nenagh Brown
AFT Representative    Rex Edwards
Dean:
Student Health, Athletics, Kinesiology, Mathematics, ACCESS
   Lisa Putnam
Dean:
Physical Sciences and Career Education
   Mary Rees
Student Representative    Jeanette Ralph
Curriculum Representative:
ACCESS/Learning Skills
   Jolie Herzig
Curriculum Representative:
Behavioral Sciences
   Vacant
Curriculum Representative:
Business
   Ruth Bennington
Curriculum Representative:
Chemistry and Earth Sciences
   Robert Keil
Curriculum Representative:
Child Development and Education

   Cynthia Sheaks-

   McGowan  

Curriculum Representative:
Media Arts and Communication Studies

   Candice Larson

Curriculum Representative:
Counseling
   Jodi Dickey
Curriculum Representative:
EATM
   Vacant
Curriculum Representative:
English/ESL/World Languages
   Wade Bradford
Curriculum Representative:
Health Sciences
   Olga Myshina
Curriculum Representative:
Kinesiology/Health Education/Athletics
   Brock Cushman
Curriculum Representative:
Life Sciences
   Beth Miller
Curriculum Representative:
Mathematics
   Daniel Rubinstein
Curriculum Representative:
Fine and Performing Arts
   Robert Salas
Curriculum Representative:
Physics/Astronomy/Engineering/Computer Science 
   Scarlet Relle
Curriculum Representative:
Social Sciences 
   Hugo Hernandez
CTE Faculty Liaison    Josepha Baca